„Spisovateľov nikdy nie je dosť

Podujatie k Medzinárodnému dňu školských knižníc

2. stupeň ZŠ

27. október 2008 bol pre deti na Mariánskej ulici v Prievidzi iný ako zvyčajne. Tento deň sa neučili / teda nie klasicky /, ale pomáhali knižniciam , aby boli stále plné. Bez spisovateľov by totiž zívali prázdnotou, a tak sa skúsili zahrať na „ vládcov pera“ a tvorili a tvorili. Ráno sa žiaci v telocvični dozvedeli, čo ich čaká. Teda vytvoriť v priebehu asi dvoch hodín ľubovoľný literárny útvar / rozprávku, báseň, povesť..../ na tému : kniha – knižnica – škola – vzdelanie.

Potom pracovali v triedach. V stanovený čas sa opäť v telocvični práce prezentovali a porota zložená nielen z učiteľov, ale aj zo žiakov hodnotila. Prácu mali naozaj ťažkú, pretože deti vymysleli originálne diela. No a my učitelia sme sa nestačili čudovať, čo všetko v našich žiakoch je. Bol to krásny deň a na záver všetci vyslovili prianie, aby takýchto aktivít bolo čo najviac.

Záchrana

Žijú si svoj rušný život,

v ktorom zabudnutia niet,

ťažko sa tomu možno verí,

žijú takto už mnoho liet.

Keď vtom kniha na scénu nastúpi

a oni vedia, že ich zmení.

Jeden sa nájde v básni,

v jej metaforách znení.

Druhý zas detektívku okúsil,

neodtrhne sa od nej.

Je na vypätí svojich síl

kto len môže byť zlodej?

Iný romány dojímavé

na jeden dych prečíta.

Pútavý príbeh, slzy slané,

láska do viet rozvitá,

Tamten rozprávkový príbeh

číta po dňoch, po nociach,

zlo v ňom zostane premenené

na obyčajný sivý prach.

Vidíte sami, čo sa stalo,

každý si prišiel na svoje.

Knižiek tu veru nie je málo

a čo tá tvoja, aká je??

Radmila Štangová 7.A

1. stupeň ZŠ

Dňa 27.10.08 naši žiaci v priebehu 1.-3. vyučovacej hodiny tvorili krásne a hodnotné práce z poézie a prózy. Na 4. vyučovacej hodine najlepší traja spisovatelia z každej triedy predniesli svoje práce pred všetkými žiakmi a porota ich potom odmenila peknými cenami.Všetky víťazné práce boli odoslané do súťaže časopisu Maxík o Báseň roka 2008.