Prehliadka robotov- Trenčiansky robotický deň

Žiaci základných a stredných škôl mohli 28. februára 2008 prezentovať svoje technické nadanie na treťom ročníku Trenčianskeho robotického dňa. Na medzinárodnej súťažnej prehliadke robotov žiaci predviedli svoje vlastné nápady a riešenia z oblasti strojárstva, automatizácie a robotiky.

"Hlavným cieľom tohto podujatia je zamerať sa na využívanie a propagáciu techniky a technických vied. Zároveň chceme osloviť, čo najviac žiakov už na základných školách," povedal pre TASR jeden z organizátorov, riaditeľ Stredného odborného učilišťa strojárskeho v Trenčíne Ľuboš Chochlík. Ďalej uviedol, že počas dnešného dňa sa súťažilo v kategóriách Driver, v skladačkách robotov a vo voľnom štýle.

Zo Slovenska sa na robotickom dni predstavilo 20 robotov. Zahraničných súťažiacich reprezentovali účastníci z Českej republiky, z Rumunska a Nemecka. Svojou účasťou akciu podporili aj nesúťažné tímy z Fínska a Maďarska.

Mesto Prievidza reprezentoval tím žiakov zo Základnej školy Mariánska ul. v zložení: Pavel Madaj, Martin ŠnircAdam Mečiar, žiaci 6.A triedy ERIN.

Na krúžku Práca s legom, pod vedením, Mgr. Viery JACKOVEJ, si pripravili tri projekty z LEGA. Ich spoločným dielom bola Meracia a testovacia stanica kvapalín. Cieľom projektu bolo zostaviť plne automatizovanú a samostatne pracujúcu meraciu stanicu kvapalín, ktorá by dokázala zmerať a vyhodnotiť namerané údaje o testovanej kvapaline- farbu, teplotu a pH. Merané údaje sa vďaka programu zaznamenávali do RCX kocky- mikropočítača, z ktorého sa potom prostredníctvom USB vežičky stiahli do počítača. Z nameraných údajov potom žiaci spracovali grafy a tabuľky, na základe ktorých mohli porovnávať vlastnosti rôznych meraných kvapalín. Tento projekt obsadil na prehliadke robotov v Trenčíne 1. miesto.

Ďalším modelom bol Robot- Kreslič. Ten na základe programu kreslil náhodné útvary na pripravený papier. Tento projekt porota ocenila 3. miestom.

Posledný robot bol ukážkou toho, že aj Robot sa „vie hrať“. Bol to Robot-  Golfista, ktorý z pripravenej rampy dokázal odpáliť loptičku, ale len správnej- červenej farby.

Sme radi, že aj v Prievidzi sú šikovní a technicky zruční žiaci, ktorý venujú svoj voľný čas zaujímavej činnosti- stavaniu a programovaniu modelov z LEGA a ich prezentovaniu na verejnosti. Prievidza sa tak dostáva aj vďaka ich úspechom do povedomia nielen blízkeho regiónu, ale celého Slovenska. Blahoželáme a prajeme veľa dobrých a zaujímavých nápadov.

Trenčiansky robotický deň usporiadalo SOU strojárske Trenčín v spolupráci s mestom Trenčín a Trenčianskym samosprávnym krajom.

Videozáznam si môžete pozrieť na adrese: