Týždeň vedy na Slovensku 2006

 

 

 

www.tyzdenvedy.sk

 

 

Oslava vedomostí sa stala každoročnou tradíciou. Každý rok v novembri Európu ožiari svetlo Vedy. Dni otvorených dverí, debata vedcov a širokej verejnosti, výstavy, filmové festivaly, divadelné hry, ukážky prác a experimentov, to všetko dokáže spojiť vedu, spoločnosť a nové technológie. Počas tohto veľmi zaujímavého týždňa sa prezentovalo 64 projektov. Niektoré  spoločné projekty boli vytvorené skupinou ľudí - vedcov, mladých vedcov, učiteľov a kurátorov vedeckých múzeí v súvislosti s Európskym výskumným priestorom.

          Týždeň vedy zahŕňa spoluprácu medzi členmi Európskej únie a kandidátskymi krajinami, organizujúcimi podujatia v rozličných krajinách. Počas organizovania rozličných akcií sa stretli ľudia z celej Európy, aby sa podelili o skúsenosti a informácie a zaujali svojimi ukážkami a predstaveniami.

          Európsky týždeň vedy núti vyzdvihnúť prírodu ako cestu k vedomostiam. Snaží sa zaujať mladých ľudí, podporiť dialóg medzi vedcami a širokou verejnosťou a zodpovedať otázky občanov na špecifický vývoj vedy a techniky. Ten je často predmetom ich očakávaní, rovnako ako aj veľkých firiem a koncernov.

 

Tento rok sa konal už 15. ročník tejto súťaže. Tohtoročný Festival vedy a techniky bol o to prestížnejší, že záštitu prevzal člen európskej komisie, Ján Figeľ, zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a viacjazyčnosť

 

Za našu školu sa na tejto akcii v dňoch 23.11.-26.11.2006 prezentovali 3 projekty.

 

 

 

 

 

V kategórií Matematika sa prezentoval Radovan Bezák zo 4.A triedy s projektom Matematikus-logikus. Vytvoril pracovné listy zložené zo slovných úloh a váhových príkladov. Porovnával úroveň matematického myslenia 9 ročných žiakov z tried ERIN s 10- ročnými žiakmi z klasických tried. Uskutočnil minivýskum na pôde školy.

 

 

 

 

 

 

S druhým projektom- Telefón- sa prezentoval Tomáš Čmiko zo 4.A triedy. Analyzoval vývoj telefónu od bezdrôtovej telegrafie J. Murgaša až po dnešné možnosti telefonovania prostredníctvom mobilnej siete. Porovnal klady a zápory, ktoré prináša pre dnešných ľudí používanie mobilného telefónu.

Obaja „eiňáci“ boli ocenení zaujímavými knižkami.

 

 

 

 

 

Tretí projekt bol technicky najnáročnejší. Deviataci, Martin CmarkoMichal Mjartan prezentovali Ekologickú triedičku kovového odpadu. Celý projekt zhotovili z najnovších lego stavebníc s NXT kockami a naprogramovali ho v novom ikonografickom programe. V projekte poukázali na význam elektromagnetov v praxi a ich široké využitie na premiestňovanie kovového šrotu, kusov železa na šrotoviskách. Projekt pozostával z plne automatizovaných robotov:

 

1. žeriav s elektromagnetom, ktorý triedil kovový odpad

2. autíčko na odpad, ktoré vďaka svetelným senzorom kopírovalo vyznačenú čiernu trasu

3. rampa so svetelnými senzormi, ktorá sa automaticky otvárala pri príchode nákladného 

    autíčka, automaticky sa zavrela po prechode auta

4. dopravníkový pás, na ktorý sa vyložil prevážaný kovový šrot.

           

 

Svojou prácou zaujali nielen širokú verejnosť, ktorá sa počas 4 dní výstavy zúčastnila, ale aj odbornú porotu. Pri našom stánku bolo vždy veľmi rušno, čo môžete vidieť aj fotodokumentácií.

 

 

 

Pohľad na projekt

 

Prezentačný stánok

 

Prezentovanie 1

 

Prezentovanie 2

 

Prezentovanie 3

 

Prezentovanie 4

 

Prezentovanie 5

 

Rozhovor s predsedom poroty

 

Získali:

1. Predplatné časopisu PC Space

2. Ocenenie dekana PriF UK

3. Postup na európsku súťaž- Belgicko, príp. Španielsko

 

Všetkým zúčastneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa tvorivých síl do ďalších prác a projektov! Veríme, že ich úspechy budú inšpiráciou pre ďalších mladých ľudí, ktorí majú záujem o vedu a techniku.

 

 

Spracovala Mgr. Viera Jacková, vedúca krúžku Lego na škole