Predmet slovenský jazyk a literatúra

Slovenský jazyk a literatúra sa na našej škole vyučuje podľa učebných osnov z  3.4. 1997 pod číslom 1640 / 1997 – 151 s platnosťou od 1.9.1997.

Slovenský jazyk vyučujeme podľa učebných plánov variant č. 2. Pracujeme a využívame vzdelávací štandard schválený MŠ SR 27.8. 1999 pod číslom 1299 / 99 -4 , inovovaný30.1. 2002 pod číslom 119 / 2002 – 41 s platnosťou od 1.9.2002 a tiež vzdelávací štandard z literatúry, schválený 30.1.2002 pod číslom 120 / 2002 – 41 s platnosťou od 1.9.2002 inovovaný 22.8.2003 č. 7026 /2003 – 091. V piatom a šiestom  ročníku vyučujeme podľa nového štátneho vzdelávacieho programu.

Tento predmet vyučujú tieto vyučujúce: Mgr. Anna Kocúriková /je zároveň výchovnou poradkyňou/, Mgr. Janka Běhounková, Mgr. Lenka Krajčíková a Mgr. Eva Struhárová.

Okrem práce na hodinách sa snažíme našich žiakov vzdelávať aj kultúrne a emocionálne, a preto využívame ponuky divadiel v Nitre, Zvolene a Žiline. Takto sme už videli Rómea a Júliu, Hamleta, Sluhu dvoch pánov, Čaj u pána senátora a mnoho ďalších. Využili sme už aj možnosť pozvať „divadlo“ k nám do školy. Deti mali možnosť vidieť predstavenie Robinson Fero Crusoe  a veľmi sa im páčilo. Každoročne tiež navštívime vianočné predstavenie Malého Vtáčnika.

Nezabúdame ani čitateľské zručnosti, a tak u nás stále „žijú“ čitateľské denníky, do ktorých si deti zapisujú dojmy z doporučených kníh. Z toho samozrejme vyplýva dobrá spolupráca s knižnicou, ktorú by som hodnotila ako nadštandardnú.

Zapájame sa tiež do všetkých súťaží a organizujeme školské kolá Šalianskeho Maťka, Rozprávkového vretienka, Štúrovho Zvolena, Hviezdoslavovho Kubína a samozrejme prispievame slohovými prácami aj do súťaže Európa v škole. Každý rok sa naši recitátori veľmi pekne umiestnia aj v okresných a krajských kolách. Dokonca naša žiačka Jarmila Bakusová sa v školskom roku 2005/2006 stala celoslovenskou víťazkou Hviezdoslavovho Kubína

Prvoradé sú však úspechy v monitorovaní  žiakov 9. ročníka zo SJL. Preto každý rok organizujeme prípravu, ktorá sa koná týždenne pol roka pred samotným monitorom. Každoročne dosahujeme vynikajúce výsledky. Naši žiaci sa umiestňujú na popredných miestach v rámci okresu Prievidza.

Myslím, že to svedčí o tom, že naši žiaci majú kvalitné vedomosti a sú dobre pripravení na ďalšie štúdium, a to je pre nás , učiteľov hlavného predmetu, prvoradé.

Mgr. Lenka Krajčíková