Zameranie školy

V súčasnosti je ZŠ v Prievidzi, Mariánska ul. mestskou plnoorganizovanou školou s dobrými výchovno - vzdelávacími výsledkami. Prioritnou úlohou školy je vzdelávanie intelektovo nadaných detí v programe APROGEN, osvojenie si základov práce s počítačom a posun od ich užívateľského prístupu k aktívnemu, tvorivému a samostatnému riešeniu úloh na počítači a zavádzanie informačno-komunikačných technológií do vyučovacieho procesu.

S vyučovaním predmetu práca s počítačom sa začalo v školskom roku 1995/1996 a úspešne pokračuje doteraz. V súčasnosti máme tri počítačové učebne vybavené modernou technikou (multimediálne počítačové stanice, skenery, laserové a atramentové tlačiarne, digitálny fotoaparát…). Tieto učebne sú plne využité počas vyučovacieho procesu a popoludní v nich prebieha každý deň do 16. hodiny krúžková činnosť.  Deti získavajú nielen základy počítačovej gramotnosti, ale aj hlbšie teoretické a praktické zručnosti. Naučia sa pracovať s programami - textovými, grafickými, tabuľkovými a získajú základy programovania v programovacom jazyku Baltík.

Medzi hlavné priority školy nepatrí len výpočtová technika a práca s ňou. Naši žiaci sú vedení k aktívnemu využívaniu všetkých svojich schopností. Škola sa zapája do rôznych projektov a tak podporuje všestranný rozvoj osobnosti detí.

Naše triedy programu APROGEN

Od 1.9.2002 sa venujeme vzdelávaniu intelektovo nadaných detí so súhlasom MŠ SR, Mesta Prievidza, gestorky projektu a odborného garanta PhDr. Jolany  Laznibatovej, Csc. Naša škola realizuje vzdelávanie nadaných detí podľa alternatívneho programu edukácie nadaných – APROGEN.

V triedach pre nadané deti sa pracuje

podľa učebných plánov a učebných osnov pre nadané deti schválených MŠ SR
na princípoch analýzy, syntézy, zovšeobecňovania a vyvodzovania záverov
podľa špeciálnych učebníc určených pre alternatívne vyučovanie
kladie sa dôraz na

výučbu cudzích jazykov
informatiku
nácvik písania paličkovým písmom
samostatnú prácu žiaka
didaktické hry, stimulačné, zábavné cvičenia
rozvíjanie verbálnych schopností
sebahodnotenie, pochopenie, uvedomenie si výkonového statusu

Zapájaním sa do súťaží, riešením predmetových olympiád, sa snažíme u žiakov pestovať hrdosť ku škole, lásku k materinskému jazyku, schopnosť dôstojne reprezentovať seba, svoju školu i región. Žiaci našej školy sa úspešne zapájajú do korešpondenčných seminárov - fyz IQ, MAKS a KLOKAN.

Napriek tomu, že ZŠ v Prievidzi na Mariánskej ulici nie je orientovaná na rozšírené vyučovanie športu a TV, dosahuje v rámci okresu, kraja i celého Slovenska vynikajúce úspechy v kolektívnych športoch i v súťažiach jednotlivcov.

HĽADÁME
                                                        SPONZORA