Trenčiansky robotický deň

Dňa 8. februára 2007 sa v Športovej hale v Trenčíne uskutočnil Trenčiansky robotický deň za účasti súťažiacich tímov zo slovenských základných, stredných a vysokých škôl a súťažných tímov z Nemecka, Rumunska a Českej republiky.

Trenčiansky robotický deň je súťažná prehliadka robotov, organizovaná Stredným odborným učilišťom strojárskym v Trenčíne v spolupráci s mestom Trenčín, s primárnym cieľom popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi.

Súťažilo sa v troch kategóriách:

1.        Driver -  roboty prechádzajú zadanú dráhu, pričom sa im meria čas

2.       Stavebnice- autor môže predviesť ľubovoľný robotický model postavený zo stavebnice

3.       Freestyle - predviesť ľubovoľný robotický model postavený z akéhokoľvek materiálu

Základnú školu na Mariánskej ulici v Prievidzi reprezentovali dva tímy v kategórií Stavebnice. Prvým projektom bola Ekologická triedička kovového odpadu, ktorej časti boli: žeriav s elektromagnetom, rampa s ultrasonic senzormi, autíčko so svetelnými senzormi, ktoré kopírovalo vyznačenú čiernu dráhu a vykládkový dopravníkový pás na roztriedený feromagnetický odpad. Autormi projektu sú deviataci Martin CmarkoMichal Mjartan. Všetky roboty boli skonštruované zo stavebníc LEGO Mindstorms Education, ktoré sú štvrtou generáciou počítačového riadenia. Celý projekt je plne automatizovaný, naprogramovaný tak, aby vytriedil feromagnetický odpad za pomoci elektromagnetu z haldy, bez zásahu obsluhy. Ich práca obsadila na prehliadke 1. miesto a získali Cenu primátora mesta Trenčín.

Ďalším projektom bola Mobilná meteorologická stanica, ktorá bola poskladaná zo stavebníc ROBOLAB, doplnená o DCP senzory. Model zostrojil a naprogramoval piatak Paľko Madaj, žiak triedy ERIN. Pomocou RCX kocky zbieral namerané údaje rôznych veličín, napr. teplotu, tlak, vlhkosť, osvetlenie na rôznych miestach. V Investigatore potom namerané veličiny spracoval do grafu, tabuľky a prezentácie. Jeho práca získala pekné 3. miesto.

Ekologická triedička kovového odpadu

Zľava: Pavel Madaj, Mgr. Viera Jacková,

Michal Mjartan, Martin Cmarko

Sme radi, že i žiaci prievidzskej školy podporili tento sviatok robotov v Trenčíne svojou účasťou. Stretli sa s ľuďmi, čo majú záujem o robotiku a programovanie, získali nové inšpirácie a vymenili si skúsenosti, ktoré uplatnia pri ďalších súťažných prehliadkach robotov.

Nájdete nás na internete v archíve televízie ta3:

Mgr. Viera Jacková

Mariánska ul. Prievidza