Festival vedy a techniky

 

 

Každý rok počas Týždňa vedy na Slovensku sa uskutočňuje mimoriadne atraktívna súťaž a zároveň aj prehliadka vedecko-technických projektov a výskumných prác mladých ľudí do 20 rokov. Mladí ľudia prezentujú svoje vedecké práce a výskumné projekty zo všetkých oblastí vedy, techniky a ekológie. už tradične na vynikajúcej úrovni formou plagátu (posteru), alebo trojrozmerného exponátu.

 

Tejto výstavy sa každoročne zúčastní viac ako 150 mladých ľudí so svojimi projektmi z celej krajiny a na podujatie sa príde pozrieť viac ako 2000 návštevníkov z radov vedeckej i širokej verejnosti. Podujatie dáva „mladým vedátorom“ možnosť komunikovať, tvoriť, inovovať a experimentovať. Navyše majú možnosť predstaviť svoje práce svojim rovesníkom a širokej verejnosti.

 

V rámci programu Festivalu boli pre všetkých účastníkov pripravené diskusie s odborníkmi, workshopy, internet a exkurzie. Na Festival vedy a techniky prijímajú pozvanie aj predstavitelia našich partnerských organizácii z Francúzska, Belgicka, Nemecka, Španielska, Českej republiky či Maďarska, čím sa vytvárajú dobré podmienky na výmenu skúseností a nadväzovanie priateľstva medzi mladými ľuďmi. Týždeň vedy zahŕňa spoluprácu medzi členskými krajinami Európskej únie a kandidátskymi krajinami, organizujúcimi podujatia v rozličných krajinách.

 

Základná škola na Mariánskej ulici v Prievidzi predstavila svoj projekt-  Modernú meraciu a testovaciu stanicu kvapalín. Autormi projektu sú žiaci zo 6.A triedy- Pavel Madaj, Martin Šnirc, ktorý projekt zhotovili a naprogramovali na krúžku LEGO, ktorý na škole pracuje už niekoľko rokov pod vedením Mgr. Viery Jackovej.

 

Projekt pozostával z nasledovných častí:

1.  auto so žeriavom- jeho úlohou je naberať a prepravovať vzorky kvapalín do   výskumného  meracieho strediska.

2.       výskumné meracie stredisko- jeho úlohou je preskúmať kvapalinu- jej farbu, teplotu a pH

3.      prepravné nádoby s rôznymi kvapalinami

4.       výpočtové stredisko- likvidácia skúmaných kvapalín- odvoz na zberné miesto.

 

 

Výskumné meracie stredisko malo za úlohu sledovať čistotu vody a vodných roztokov,  ph - kvalitu vody. Môže slúžiť aj v chemickom závode, na určovanie vlastností neznámych chemických látok.

 

Stanica určuje farbu kvapaliny, jej teplotu a ph. Zistené údaje dokáže okamžite spracovať na počítači do tabuliek a grafov a dať ich do výstupnej tlačovej podoby, prípadne do formátu htlm, ktorý sa okamžite môže umiestniť na www stránku výskumného ústavu.

 

Celý tento projekt sa nesie v duchu potreby ochrany životného prostredia pred znečisťovaním vôd v jazerách rôznymi chemikáliami a škodlivými látkami. Jeho prínos pre zdravie človeka je nepredstaviteľný. Stanica dáva okamžité vedecké výsledky pre širokú verejnosť.

Z množstva projektov komisia zložená z odborníkov vyberá tie najlepšie a najzaujímavejšie. Naši mladí vedci získali cenu „Pre najmladších informatikovod doc. RNDr. Andreja Ferka, CSc. z Fakulty  matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Európsky týždeň vedy núti vyzdvihnúť prírodu ako cestu k vedomostiam. Snaží sa zaujať mladých ľudí, podporiť dialóg medzi vedcami a širokou verejnosťou a zodpovedať otázky občanov na špecifický vývoj vedy a techniky. Počas organizovania rozličných akcií sa stretnú ľudia z celej Európy, aby sa podelili o skúsenosti a informácie a zaujali svojimi ukážkami a predstaveniami.